Historia Klubu szachowego "SILESIA" Racibórz

Pierwsze wzmianki o raciborskich klubach szachowych to rok 1913. W tym okresie w Raciborzu istniały dwa kluby szachowe „Schachklub Ratibor 1913” pod kierownictwem urzędnika kolejowego oraz Schachverein Siemens-Planiawerke Ratibor”. Szachiści mieli swoją siedzibę w piwnicy ratusza i uczestniczyli w rozgrywkach górnośląskiej ligi szachowej.

Po II wojnie światowej w latach 60 zawiązał się klub Ślązak, a kolejnych dekadach: Nowoczesna Racibórz, OPP Racibórz, Studzienna Racibórz, MOS Racibórz oraz Kolejarz Rybnik, który się mieścił przy ul. Piaskowej. Wielu miłośników królewskiej gry spotykało się w plenerze i salkach klubowych (nie tak jak obecnie, przed monitorem komputera) i celebrowało przyjemność jaką jest amatorskie, towarzyskie granie w szachy.

Nasze stowarzyszenie powstało w 1991 roku pod nazwą RZEMIOSofficial_logoŁO Racibórz z inicjatywy Piotra i Alfreda Chrobaków, a Pan Alfred został pierwszym Prezesem klubu. Już po 3 latach pierwsza drużyna seniorów uzyskała awans do II ligi szachowej i od tego czasu nieprzerwanie reprezentuje klub w rozgrywkach szczebla centralnego na poziomie II i I ligi, a kilkukrotnie na najwyższym poziomie rozgrywek – Extraligi.

Dotychczas najwybitniejszym zawodnikiem Silesii Racibórz był nasz wychowanek, IM Marek Stryjecki. Zestawmy w skrócie jego najwybitniejsze osiągnięcia:

1995 – Wicemistrz Polski Juniorów do lat 14
1998 – 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 18 ( Krynica Morska)
1999 – Mistrz Polski Juniorów do lat 18 ( Nowa Ruda )
1999 – II miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski do lat 20 ( Trzebinia)
2002 – XIII miejsce w finale MP seniorów w Warszawie

Pięciokrotny reprezentant Polski na indywidualnych Mistrzostwach Europy.
W tym :
1999 – VI miejsce na ME do lat 20 (Patras Grecja)

Dwukrotny reprezentant Polski na indywidualnych Mistrzostwach Świata.
W tym :
1999 – X miejsce na MŚ do lat 18 ( Oropesa Del Mar Hiszpania)
2000 – I miejsce w Drużynowych MŚ do lat 20 w Brazylii

W 2007 roku zmieniliśmy nazwę na Klub Szachowy SILESIA Racibórz, a nowy zarząd pod kierownictwem Piotra Chrobaka skupił się na pracy z młodzieżą oraz stworzeniu warunków dla szachowego rozwoju swoich najwybitniejszych zawodników.

Dzięki zaangażowaniu instruktorów: Tadeusza Wójcika, Jacka Orzechowskiego, Zbigniewa Wieczorka i Zenona Sochackiego oraz wiceprezesa Joachima Obruśnika, w klubie pojawiło się nowe pokolenie młodych szachistów.

Drużyna juniorów wygrała Ligę Okręgową Juniorów, Drużynowe Mistrzostwa Śląska i awansowała do II ligi, a poźniej nawet do I ligi.

W tym okresie do wyróżniających się juniorów należeli: Michał Obruśnik, Kacper Polok, Viktor Gazik, Kamil Kalinowski, Veronika Gazikova, Jacek Nitychoruk, Aleksandra i Mateusz Wieczorek, Paulina Suchanek.

W rozgrywkach idywidualnych juniorzy klubu wielokrotnie uczestniczyli w finałach MP juniorów,
a najlepsi z nich reprezentują nasz klub w rozgrywkach drużynowych seniorów.

W 2008 roku nasi reprezentanci zajęli IV miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów P5.

W 2013 roku zajęliśmy drugie miejsce w rozgrywkach II ligi uzyskując awans do I ligi, a rok później w I lidze zajmując drugie miejsce awansowaliśmy do elity 10-ciu najlepszych drużyn w Polsce – Ekstraligi.
W ostatnich latach naszymi czołowymi reprezentantami w rozgrywkach drużynowych byli :
GM Krzysztof Jakubowski, IM Marcin Krzyżanowski, IM Marek Stryjecki,  FM Zbigniew Wieczorek, FM Michał Obruśnik, m Jacek Orzechowski, FM Kacper Polok,
k Szymon Stysiak, WIM Elena Cherednichenko. A we wcześniejszym okresie: WGM Svetlana Cherednichenko, WIM Renata Gazik, k Radosław Szczepanek, FM Tadeusz Helis, FM Marcin Wałach.
Naszymi firmowymi imprezami szachowymi są trzy turnieje:

  • „MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ O PUCHAR PREZYDENTA RACIBORZA”
    W styczniu 2020 roku odbyła sie XX – jubileuszowa edycja turnieju, która zgromadziła 100 zawodników z Polski, Ukrainy, Białorusi i Czech.
  • „MIĘDZYNARODOWY MEMORIAŁ WIESŁAWA HANCZARKA”
    W maju 2019 roku miała miejsce XV edycja turnieju, która zgromadziła ponad 140 zawodników.
  • „MIĘDZYNARODOWY MEMORIAŁ ALFREDA CHROBAKA”
    W październiku 2019 roku odbył się I memoriał założyciela i wieloletniego prezesa klubu – Alfreda Chrobaka. Zawody zgromadziły ponad 160 zawodników.

Nasza siedziba mieści się w budynku SP4 przy ul. Wojska Polskiego 8 w Raciborzu.

Od początku naszą działalność wspiera Urząd Miasta Racibórz, a głównym prywatnym sponsorem jest Firma JAS-FBG S.A.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij